Murowane kominy przemysłowe wznoszone były przeważnie w XIX w. i na początkach XX w. Głównym budulcem dawnych kominów murowanych były cegły ceramiczne, które wymagają regularnej konserwacji prowadzonej przez wyspecjalizowane firmy. Tego typu zabiegi, pozwalają zachować maksymalną drożność obiektu, a także zapewnić spójność pokrycia płaszcza komina. Bez cyklicznie prowadzonych prac zabezpieczających, kominy ulegają degradacji m.in. pod wpływem działań atmosferycznych doprowadzających do stopniowej utraty ich podstawowych funkcji. Podobnie wygląda sytuacja, gdy kominy przemysłowe nie są eksploatowane. W połączeniu z wieloletnimi zaniedbaniami, taki stan rzeczy powoduje, że stają się one poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa sąsiednich budynków i znajdujących się w pobliżu ludzi.
Obecnie, kominy ceramiczne są wznoszone nadal, choć z pewnością rzadziej. Najpowszechniejszym budulcem stały się specjalistyczne cegły kwasoodporne, dzięki którym, kominy są zadecydowanie wytrzymalsze niż kiedyś. Nowe technologie nie zwalniają jednak właścicieli tego typu obiektów z obowiązkowych przeglądów ich stanu technicznego. Tego typu zabiegi są gwarantem poprawnego ich funkcjonowania, a także bezpieczeństwa dla okolicznych budynków i ludzi. W przypadku uszkodzeń spowodowanych złym stanem technicznym obiektu brak okresowych przeglądów uprawnia firmy ubezpieczeniowe do odmowy wypłaty odszkodowania, natomiast Nadzór Budowlany jest uprawniony do nałożenia mandatów liczonych wstecz, do momentu ostatniego przeglądu.
Przeprowadzenie remontu komina przemysłowego murowanego jest zabiegiem czasochłonnym, kosztownym a niekiedy, technicznie niemożliwym. Równie często jest też czynnością niezasadną, jeśli komin jest w fatalnym stanie technicznym lub jest wyłączony z użytkowania. W takich okolicznościach rozsądniejsze jest przeprowadzenie prac rozbiórkowych. Komin przemysłowy ceramiczny, którego konstrukcja jest naruszona, stanowi bowiem potencjalne źródło wstąpienia katastrofy budowlanej. Warto pamiętać, że odpowiedzialność za skutki takiego zdarzenia ponosi właściciel terenu, na którym komin się znajduje. Rozbiórka komina ceglanego, wynikająca z możliwości samoistnego, niekontrolowanego zawalenia się obiektu, jest procesem wymagającym specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.