ul. Grota-Roweckiego 100
52-232 Wrocław PL
poniedziałek - piątek
7:00 - 18:00
Masz pytania?
+48 693 237 213

Kominy ceglane - ceramiczne

Przemysłowe kominy ceglane to obiekty budowlane, które znajdują się przeważnie na terenach starych fabryk, kotłowni, cegielni gorzelni czy ciepłowni. Służyły one do odprowadzania gazów poprodukcyjnych oraz spalin z zakładów przemysłowych. Dzięki swoim gabarytom są widocznym i charakterystycznym elementem krajobrazu polskich miast i miasteczek. Kominy murowane mogą być obiektami wolnostojącymi lub też mogą być związane konstrukcyjne z sąsiadującymi budynkami. Kominy przemysłowe ceramiczne, znajdują się zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w gęstej zabudowie miejskiej. Najczęściej są obiektami cylindrycznymi, o trzonie o stożkowym, ściętym, osadzonym na fundamentach sięgających kilka metrów pod powierzchnię ziemi.

Remonty kominów ceglanych

Murowane kominy przemysłowe wznoszone były przeważnie w XIX w. i na początkach XX w. Głównym budulcem dawnych kominów murowanych były cegły ceramiczne, które wymagają regularnej konserwacji prowadzonej przez wyspecjalizowane firmy. Tego typu zabiegi, pozwalają zachować maksymalną drożność obiektu, a także zapewnić spójność pokrycia płaszcza komina. Bez cyklicznie prowadzonych prac zabezpieczających, kominy ulegają degradacji m.in. pod wpływem działań atmosferycznych doprowadzających do stopniowej utraty ich podstawowych funkcji. Podobnie wygląda sytuacja, gdy kominy przemysłowe nie są eksploatowane. W połączeniu z wieloletnimi zaniedbaniami, taki stan rzeczy powoduje, że stają się one poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa sąsiednich budynków i znajdujących się w pobliżu ludzi.

Obecnie, kominy ceramiczne są wznoszone nadal, choć z pewnością rzadziej. Najpowszechniejszym budulcem stały się specjalistyczne cegły kwasoodporne, dzięki którym, kominy są zadecydowanie wytrzymalsze niż kiedyś. Nowe technologie nie zwalniają jednak właścicieli tego typu obiektów z obowiązkowych przeglądów ich stanu technicznego. Tego typu zabiegi są gwarantem poprawnego ich funkcjonowania, a także bezpieczeństwa dla okolicznych budynków i ludzi. W przypadku uszkodzeń spowodowanych złym stanem technicznym obiektu brak okresowych przeglądów uprawnia firmy ubezpieczeniowe do odmowy wypłaty odszkodowania, natomiast Nadzór Budowlany jest uprawniony do nałożenia mandatów liczonych wstecz, do momentu ostatniego przeglądu.

Przeprowadzenie remontu komina przemysłowego murowanego jest zabiegiem czasochłonnym, kosztownym a niekiedy, technicznie niemożliwym. Równie często jest też czynnością niezasadną, jeśli komin jest w fatalnym stanie technicznym lub jest wyłączony z użytkowania. W takich okolicznościach rozsądniejsze jest przeprowadzenie prac rozbiórkowych. Komin przemysłowy ceramiczny, którego konstrukcja jest naruszona, stanowi bowiem potencjalne źródło wstąpienia katastrofy budowlanej. Warto pamiętać, że odpowiedzialność za skutki takiego zdarzenia ponosi właściciel terenu, na którym komin się znajduje. Rozbiórka komina ceglanego, wynikająca z możliwości samoistnego, niekontrolowanego zawalenia się obiektu, jest procesem wymagającym specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

Metody rozbiórki przemysłowych kominów ceglanych

Nasza firma wypracowała kilkanaście metod wyburzeń kominów ceglanych, w których priorytetem jest zabezpieczenie obiektu przed samoistnym zawaleniem się a następnie szybkie i bezpieczne, przeprowadzenie prac rozbiórkowych.

Roboty rozbiórkowe prowadzimy z zastosowaniem hydrauliki siłowej i narzędzi diamentowych. Gwarantem bezpiecznej do realizacji każdego zlecenia są umiejętności i wieloletnie doświadczenie naszych pracowników, którzy wykorzystują techniki alpinistyczne, najlepiej sprawdzające się w pracach prowadzonych na wysokościach.

  • Metoda polegająca na położeniu komina w całości, z wykorzystaniem hydrauliki siłowej. Jest to metoda, która polega na złożeniu komina we wskazane przez Zleceniodawcę miejsce z dokładnością do 0.5 metra. Technika ta pozwala na przeprowadzenie rozbiórki całego komina w czasie od 5-18 godzin. Położenie komina metodą hydrauliczną jest szczególnie polecane w przestrzeni zabudowanej. Metoda ta, nie wytwarza bowiem fali akustycznej, sejsmicznej czy uderzeniowej, jak ma to miejsce w przypadku metody wybuchowej. W związku z tym jest znakomitą alternatywą dla technik minerskich, które mają sporo ograniczeń związanych z posadowieniem i otoczeniem wyburzanego obiektu. Warto także zwrócić uwagę, że jest to nie tylko najszybsza, ale także najtańsza ze stosowanych metod.
  • Metoda odcinania pełnych elementów płaszcza komina. Polega ona na sukcesywnym odcinaniu większych elementów komina, najczęściej o długości 10mb, ze strefą zrzutu 15m2. Przewidywany czas rozbiórki komina tą metodą, w zależności od wysokości obiektu, to od 4 do 6 godzin.
  • Metoda wspinaczkowa z wykorzystaniem hydrauliki siłowej. Stosując tę metodę, wykorzystujemy techniki alpinistyczne a dzięki hydraulice siłowej, odcinamy mniejsze elementy płaszcza komina, zrzucając je następnie na dół. Strefa zrzutu w tej metodzie to 6m2. Przewidywany czas rozbiórki 10mb/ to ok. 6-18 godzin.
  • Metoda wspinaczkowa z wykorzystaniem narzędzi udarowych. Metoda ta polega na usuwaniu elementów komina do 0.4m2. Strefa zrzutu odcinanych elementów przy zastosowaniu tej metody, to 4m2. Przewidywany czas rozbiórki 10mb komina to w zależności od wysokości obiektu, od 1 do 2 dni.
Call Now Button